Varmovy nohy

aneb Etická komise Univerzity Palackého potvrzuje existenci akademické mafie

/TOMÁŠ FÜRST/

Věnováno profesoru doktoru inženýrovi magistru et magistrovi Peteru Tavelovi, který na zasedání akademického senátu pravil, že potřebujeme více takových Varmů.

V labyrintu jménem UPShare se někdy před Vánoci objevila nenápadná zprávička, ve které se píše, že v publikační činnosti tajemného pána X došlo k porušení Etického kodexu a že vedení CATRIN selhalo v efektivním monitorování a řízení publikační činnosti tohoto pána. 

To mě pochopitelně zaujalo, oprášil jsem svou 106kovou šablonu na komunikaci s naším rektorátem a vyžádal si plné znění nálezu Etické komise. Přinesl jsem si jej z pošty hodinu před debatou rektorských kandidátů a ještě za tepla naskenoval. Čtení je to mimořádně zajímavé – posuďte sami.

Několik bodů stojí za podrobnější komentář:

  • Etická komise se problémem zabývala rok a půl celkem na pěti zasedáních. Už tento fakt mi přijde pozoruhodný.
  • Začerňovači na rektorátu nedělají svou práci pořádně, takže ze strany 3 víme, že citování na oplátku, vědecké podnikání a podíl ve vědecké papírně (academic paper-mill) se týkají práce kolegy Varmy, který má ke dnešnímu datu na PubPeer již celkem 56 záznamů
  • Bohužel nevíme, jakého článku se týká posudek externího experta na straně 2. Jeho nález je však všem, kteří dlouhodobě sledují činnost excelentů na CATRIN, až předvídatelně povědomý: Obrázky vypadají zfalšované, šum se opakuje, data nejsou, autoři nekomunikují či lžou. 
  • Etická komise do svého usnesení převzala hodnocení externího oponenta, který konečně zcela jasně vysvětlil: „Pokud data někdo buď odmítá poskytnout, případně tvrdí, že byla smazána/poškozena/ ztracena/nebo, že jsou na jiném pracovišti a nelze je odtamtud získat, je z mého pohledu téměř analogie odmítnutí podrobení se krevnímu testu na alkohol při řízení motorového vozidla.“ Já bych šel ještě dál a srovnal bych to s odmítnutím krevního testu po nehodě motorového vozidla a je namístě zcela stejnou optikou nahlížet i na všechny předchozí kauzy.

Etická komise nakonec konstatuje, že došlo k závažnému porušení Etického kodexu. Navíc dodává, že vedení CATRIN selhalo v kontrole a postupovalo nedostatečně a neodpovědně.

Téměř přesně před dvěma lety (!) jsem na dŽurnálu v článku Karma je zdarma (Ví to však Varma?) vysvětloval „business model“ spolku CATRIN: Produkty papírny značky Varma představovaly v roce 2021 a 2022 více než třetinu veškerého vědeckého výkonu CATRIN, a kdyby začala platit metodika, kterou nachystal Pavel Banáš ještě jako prorektor, proudily by za to na CATRIN desítky milionů korun ročně. V závěru článku jsem tehdy napsal:

Dne 3. ledna [2023] se na Catrin sešlo kolegium ředitele. Vzhledem k datu předpokládám, že se řešilo něco mimořádně urgentního. Dle předchozích zkušeností s tímto orgánem se můžeme domnívat, že kolegium ředitele hledalo koberec dostatečně velký na to, aby se pod něj vešel i tento skandál. 

Po dvou letech je tedy jasno: Koberec se nenašel. Varmovy nohy z pod každého koberce čouhaly natolik vyzývavě, že o ně začali zakopávat i na rektorátě. Mistr Varma byl potichu odejit (*) a rektor předal celou kauzu Etické komisi. Ta se problémem zabývala mimořádně detailně, dlouho a poctivě, a nakonec byla nucena konstatovat, že celý business model spolku CATRIN byl neetický a vedení to celou dobu vědělo a aktivně krylo.

To je přesný popis stavu, o kterém již mnoho let veřejně mluvím a označuji ho termínem akademická mafie. 

Že by se tedy i na UP začínalo pomalu blýskat na lepší časy? Opatrný optimismus kazí jen fakt, že asi tak týden po obdržení této zprávy od své vlastní Etické komise, jmenoval rektor kolegu Banáše – za jehož vedení postavila CATRIN svoji existenci na systematickém porušování etického kodexu – znovu do funkce ředitele. A to navíc na základě „konkursu“, jehož průběh by si zasloužil samostatné zasedání Etické komise.

Odvolávat za to rektora už nemá cenu. Pevně doufám, že ten, který ho ve funkci vystřídá, nález Etické komise opět neschová do šuplíku, a Banáše okamžitě odvolá. Nález už by se do šuplíku stejně nevešel. Je tam výsledek vnitřního auditu, vnějšího auditu, Horáčkova zpráva a všechny předchozí nálezy Etické komise.

——————————————

(*) Pozoruhodné je, že mistr Varma na své slovanské bratry úplně nezanevřel a své publikace teď afiliujeTechnické univerzitě v Liberci. A naprostou shodou okolností byl rektor TUL členem komise , která nedávno v rámci „férového konkursu“ doporučila za ředitele CATRIN znovu Pavla Banáše, protože je nejvíc nejlepší.